ماژول مدیریت مصرف آب و انرژی و کنترل کولرهای آبی

سامانۀ کنترل هوشمند و مدیریت مصرف آب و انرژی کولر های آبی، بر بستر یک برد کنترلی طراحی و پیاده سازی گردیده است. در این سامانه مجموعه ای از اقدامات کنترلی بر اجزا و تجهیزات موجود در کولر، کاهش مصرف آب و برق را نتیجه داده و افزایش سهولت در استفاده از کولر را به ارمغان می آورد. یک مجموعۀ فرستنده / گیرنده بیسیم رادیوئی، امکان کنترل از راه دور و ارسال فرمان های اصلی کولر را فراهم می آورد.        

برخی از قابلیتها:

 •  فعال بودن پمپ آب به صورت متناوب به منظور کاهش مصرف آب (بدون تاثیر منفی در دمای محیط)

 •  کنترل تمامی فرامین از طریق شبکه داخلی،  اینترنت و ریموت

 •  وجود تایمر داخلی جهت خاموش نمودن کولر پس از مدت معین و قابل تنظیم

 •  عملکرد خودکار پمپ آب

در این سامانۀ کنترل ، کاربر می تواند درخواست خود مبنی بر روشن شدن کولر را بصورت دستی از روی سوئیچ فرمان سامانۀ کنترل و یا از طریق فرستندۀ بیسیم کنترل از راه دور اعلام نماید . در این حالت سامانۀ کنترل ابتدا پمپ آب کولر را روشن می نماید . پس از سپری شدن زمان لازم جهت مرطوب شدن کامل پَدهای پوشالی و یا سلولزی کولر، سامانه اقدام به خاموش نمودن پمپ آب می نماید و در زمان آغاز کاهش رطوبت  پَدهای پوشالی و یا سلولزی کولر، پمپ آب مجددا روشن شده و این تناوب ادامه خواهد داشت. زمان لازم و کافی برای مرطوب شدن پَدهای کولر در قسمت تنظیمات برنامۀ نرم افزاری سامانۀ کنترل تعریف شده و قابل تغییر می باشد . بدین طریق با روشن شدن فنِ دمنده کولر ، هوای خنک و مطبوع به محیط وارد خواهد شد.

 • کنترل عملکرد کولر بصورت بیسیم و از راه دور

سامانۀ کنترل قادر است از طریق دستگاه فرستندۀ بیسیم کنترل از راه دور که بصورت رادیوئی عمل می نماید ، فرامین اصلی جهت کار سامانۀ سرمایشی را از کاربر دریافت نموده و اجرا نماید . این فرامین شامل روشن و خاموش نمودن سامانۀ سرمایشی ، انتخاب دور تند و کُند موتور فن دمنده در حالت عملکرد دستی ، انتخاب حالت عملکرد دستی و یا خودکار ، تنظیم زمان سنج خاموش شدن خودکار سامانۀ سرمـایشی ( زمان سنج خواب ) می باشند . به دلیل استفاده از امواج رادیوئی جهت برقراری ارتباط بین فرستنده بیسیم و سامانۀ کنترل اصلی ، نیازی به دید مستقیم بین فرستنده و گیرنده نبوده و عمل کنترل از راه دور با وجود موانع مختلف قابل انجام خواهد بود . بدیـن ترتیب در هنـگام سرویس و بازدید های دوره ای کولر ، سرویسکار قادر است از محل نصب کولر اقدام به راه اندازی و آزمایش عملکرد های مختلف کولر نظیر روشن و خاموش نمودن پمپ آب و موتور فن دمنده و تغییر دور آن نماید .

 • زمان سنج خاموش شدن خودکار ( زمان سنج خواب )

سامانۀ کنترل هوشمند قادر است در عالت عملکرد “دستی” و یا “خودکار” و جدا از برنامۀ زمانبندی مشخص شده توسط کاربر ، کولر را پس از مدت زمـانی که تـوسط زمـان سنـج خاموش شدن خودکار تعیین می نماید ، از کار انداخته و خاموش نماید . این زمان سنج مخصوصاً در کاربردهای خانگی و در زمانیکه اعضای خانواده قصد خوابیدن داشته ولی به علت گرمای هوا مایلند تا سامانۀ سرمایشی تا زمانی پس از خوابیدن ایشان به کار ادامه دهد ، مفید می باشد . زمان سنج خواب در پله های زمانی مختلف توسط کاربر قابل تنظیم می باشد . 

گروه اجرایی:
گروه برق و الکترونیک شرکت دانش بنیان زیست پردازش آریا

سال تولید:
1397

  معرفی شرکت

  شرکت دانش بنیان زیست پردازش آریا با حضور جمعی از نخبگان رشته های مختلف در استان خراسان رضوی تشکیل یافته است. خط مشی این مجموعه علمی انجام تحقیقات، مطالعات عملی و اجرا در زمینه پروژه های بین رشته ای می باشد.

  آدرس

  مشهد، پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی

  تلفن

  5737 708 915 98+

  ایمیل

  info@zistpardazesh.ir