کنترلر هوشمند روشنایی و سایر مصرف کننده ها

این دستگاه به منظور کنترل خودکار روشنایی و تهویه در سرویسهای بهداشتی یا اتاقها و اماکن مختلف طراحی گردیده. در این سیستم کلیدها حذف شده و با تعبیه ی سنسورهای حرکتی هنگام ورود فرد به محیط، چراغها روشن و در سرویس بهداشتی تهویه نیز روشن میشود. پس از خروج شخص از سرویس، نورها پس از زمان قابل تعیین (مثلا 1 دقیقه) و تهویه نیز پس از زمان قابل تعیین (مثلا 10 دقیقه) خاموش میشود. به این ترتیب از روشن بودن بیهوده و یا خاموش شدن زود هنگام لامپها و سیستم تهویه جلوگیری میشود.

این دستگاه دارای کانالهای خروجی مستقل برای روشنایی و تهویه بوده  و به جهت دارا بودن ورودی سنسور آنالوگ ( NC , NO )، میتوان از انواع دتکتورهای حرکتی، چشم الکترونیک، سنسور تشخیص باز بودن درب و … به صورت تکی و همزمان استفاده نمود.

این دستگاه را می توان در فضاهای مختلف که ميزان تردد افراد کمتر مي‌باشد نصب نمود. درون فضاهاي عمومي مانند راه پله، راهروها و غيره به دليل تردد رفت و آمد در ساعات اداري تنظيم اين سنسورها بايد به گونه اي باشد که بعد از ساعت اداري فعال گردد. در بعد از ساعات اداري ميزان رفت و آمد افراد کم شده و در طول شب تنها نگهبان جهت حفاظت از ساختمان حضور دارد و در اين مواقع مي‌توان از اين سيستم در فضاهاي عمومي استفاده نمود.

 •  صرفه جویی در مصرف برق

با توجه به اینکه این دستگاه تا زمانی سیستم روشنایی را روشن نگاه می‌دارند که شخصی در محدوده دید سنسورها قرار داشته باشد و بعد از زمان خروج شخص از محدوده دید و طی شدن زمان تایمر، چراغ خاموش می‌گردد، این دستگاه می تواند مقدار قابل توجهی از برق مصرفی را در اماکنی که در غیاب افراد همچنان چراغ روشن می‌ماند کاهش دهد.

لازم به ذکر است در نمونه های مشابه، در زمان استندبای نیز مصرفی معادل 15 تا 20 وات مشاهده می شود که این مهم در محصول زیست پردازش به رقمی ناچیز، حدود0.1 وات رسیده است.

 • روشنایی بهنگام و سهولت دسترسی

با توجه به اینکه پس از ورود شخص به محدوده ، چراغ بصورت خودکار روشن می‌شود، عامل فیزیکی روشن کردن چراغ توسط فرد و یا طی کردن مسیر در تاریکی برای رسیدن به کلید حذف می‌گردد و کاربر در هر زمان نور مورد نیاز خود را در اختیار خواهد داشت. این ویژگی بیشتر در اماکنی چون راه پله‌های آپارتمان، راهروها و پارکینگ‌ها خودنمایی می‌کند.

 • جلوگیری از انتقال آلودگی

کلیدها در اماکن عمومی یکی از عوامل انتقال آلودگی می‌باشند که این مطلب در موقعیت هایی چون سرویس های بهداشتی بیمارستان‌ها، رستوران‌ها و اماکن دیگری که مورد استفاده عمومی دارند مشکل آفرین است. چون کاربران این اماکن عموماً بواسطه ملاحضات بهداشتی تمایل به لمس کلید ندارند، در اکثر مواقع هنگام خروج از خاموش کردن چراغها اجتناب کرده و با روشن ماندن چراغها موجب اتلاف برق می‌گردند. در اینجا نیز این دستگاه با خاموش کردن خودکار چراغ از اتلاف برق جلوگیری کرده و موجب افزایش بهره وری می گردد.

گروه اجرایی:
گروه برق و الکترونیک شرکت دانش بنیان زیست پردازش آریا

سال تولید:
1398

  معرفی شرکت

  شرکت دانش بنیان زیست پردازش آریا با حضور جمعی از نخبگان رشته های مختلف در استان خراسان رضوی تشکیل یافته است. خط مشی این مجموعه علمی انجام تحقیقات، مطالعات عملی و اجرا در زمینه پروژه های بین رشته ای می باشد.

  آدرس

  مشهد، پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی

  تلفن

  5737 708 915 98+

  ایمیل

  info@zistpardazesh.ir